Architektura wnętrz – kolor roku


Symetria jest rzeczą cenną, ale z drugiej strony jest jednostajna. Duże wnętrze, w którym ściany są w jednym kolorze jest bardzo konsekwentnym projektem, ale również zbyt jednostajnym.
Harmonia różnych barw, która nadaje wizualnej przestrzeni jest ciekawą kompozycją. Przy całym bogactwie tonów kolorystycznych, więc również nieskończonej możliwości ich stosunków kolorystycznych, ukształtowały się w architekturze wnętrz takie kombinacje kolorów, które sprawiają wrażenie harmonijnych. Są to pary kolorów, wzajemnie podkreślających swoje oddziaływanie i wzmacniających swoje nasycenie. Te kolory na okręgu chromatycznym umieszczone są naprzeciwko siebie: żółty i niebieski; czerwony i zielony itp. Te kolory nawzajem się dopełniają. Oprócz nich istnieją także kolory harmonijne, które sąsiadują z sobą w okręgu chromatycznym, a także różnej jasności odcienie jednego koloru. Harmonia ta jest w naturze częstsza, a więc bardziej naturalna. Taka jest paleta barw tynków glinianych Heritage. Podkreślić należy, że takie tynki nie zawierają, żadnych dodatkowych barwników. Kolor jest naturalny, pochodzi z ziemi.

Działanie optyczne kolorów jest różne, niektóre wydają się cięższe i naniesione na taką samą powierzchnię- większe. Wartość ciężaru koloru jest następująca: żółty 3, pomarańczowy 4, czerwony 6, zielony 6, niebieski 8, filetowy 9. Oznacza to, że zieloną płaszczyznę można zrównoważyć połową tej płaszczyzny koloru żółtego itp. Więcej o kolorach Heritage pisaliśmy tutaj.

Tą odrobiną teoretycznych rozważań dzielę się, aby zasugerować ubogacenie kolorystyczne wnętrz. Łamanie schematów w sposób przemyślany, bez spontanicznej naiwności, zaowocuje projektem wnętrza, w którym z przyjemnością będzie spędzać się czas. Kolorystykę ścian podkreślać mogą współczesne dzieła sztuki, tkaniny, a także sam projekt architektoniczny wnętrza (jeśli w planach jest taka głęboka zmiana).

Niedawno Zieleń Greenery (Pantone 15-0343 TPG) została uznana kolorem roku 2017, a już specjaliści z Instytutu Pantone lansują kolejne mody. Nowy, wiosenny sezon 2018 ma być zdominowany przez miksy kolorystyczne. Od 2000 roku ta amerykańska instytucja wskazuje kolor roku, który będzie dominował w designie, wnętrzach i modzie.

Kolor zielony symbolizuje odrodzenie, wzrost, świeżość i spokój. Zieleń uspokaja, jak sama przyroda, wzmacnia siły witalne i pobudza do rozwoju osobistej pasji. Ten kolor zostanie utrzymany w nowej palecie kolorystycznej lansowanej na 2018 rok. Biorąc pod uwagę teorię dotyczącą kolorów, dla zapewnienie doskonałej harmonii, a także w ślad za rekomendacjami Instytutu Pantone warto odważyć się na nieco więcej koloru.

Należy podkreślić, że miksowanie kolorów w przypadku glinianych tynków jest wygodne, ponieważ łatwo wprowadza się korekty. Kolor, czy nadana faktura ściany mogą być łatwo usunięte. Po usunięciu właściwej warstwy glinianego tynku można go, po namoczeniu zmieszać z inną barwą, aby uzyskać zupełnie nowy odcień. Można też zachować usunięty tynk, a na jego miejsce położyć w nowym kolorze. Tynk można nakładać i zdejmować wielokrotnie.

Do dzieła! Kolory, które będą modne w sezonie wiosna – lato 2018 to między innymi żółty, niebieski i brązowy. Żółty symbolizuje światło, wigor i radość. Niebieski to obietnica nowego, dobrego dnia. Kolor bardzo przestrzenny. I w końcu brąz, który nada aromatu żółcieniom i zieleni. Dominować mają kolory głębokie, które są spójne z intensywnością dzisiejszego życia i naszych procesów myślowych. Odchodzić się będzie od kolorów pastelowych. Jednocześnie lansowana jest moda na kolory metaliczne, opalizujące. W wystroju wnętrz popularnością cieszą się srebro, złoto i miedź. Specjaliści z Pantone dostrzegają, że kolory metaliczne postrzegane są jako neutralne, dlatego chętnie wprowadza się je do naszych mieszkań.

W kolorystyce Heritage ma to swoje odzwierciedlenie w intensywnych, żywych kolorach pieców kaflowych, które wzbogacone są szlachetnym metalem – dominuje tu złoto-brązowy kolor. Tynki gliniane mają również głębokie kolory, które stanowią harmonijne tło do pieców w żywych kolorach. Płytki do wnętrz, o czym pisaliśmy wcześniej także mają bogatą kolorystykę.

Pobierz tutaj nowe katalogi produktów glinianych i ceramicznych do wnętrz.

 

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT