Rzecz idzie o naturę oraz estetykę wyjątkową i niepowtarzalną


Czym jest dom? Zacznijmy od spostrzeżeń najbardziej oczywistych. Mamy oto miejsce, które wydzielone zostaje z przestrzeni. Ściany i dach zamykają pewien jej fragment, tworząc jakość nową i osobną. O powadze tego wydarzenia świadczą rytuały i obrzędy towarzyszące mu w kulturach archaicznych i tradycyjnych, a dziś skomplikowana i uciążliwa procedura administracyjna, której poddać się trzeba, aby budowę rozpocząć.
Fundament wiąże z gruntem, a okna i drzwi otwierają na rzeczywistość wokół. Ten specyficzny, niemy dialog z przestrzenią jest istotą domu, zaczyna się on już wraz z wyborem miejsca, w odniesieniu do stron świata i rzeźby terenu. Jeden z najważniejszych architektów XX wieku – Frank Lloyd Wright mówił: „Ucz się natury, kochaj naturę, pozostań blisko natury. Ona nigdy cię nie zawiedzie. Dom jest in statu quo szlachetnym partnerem człowieka i drzew. Powinien umożliwić odpoczynek i mieć spokojną rzeźbę, która pomoże mu się scalić z otaczającą go naturą.” Czytanie prostoty natury nie przychodzi z łatwością – lecz jest ona niewyczerpalnym źródłem inspiracji. Wright łączył harmonijnie w swoich projektach architekturę i naturę. Gdy budował domy między skałami, jego domy dążyły wzwyż, gdy budował na równinie, rozciągały się w poziomie.

Jest dom, więc miejscem, które od samego początku, od pierwszej myśli o nim angażuje i wiąże człowieka. Angażuje w jego budowę, a potem dbałość o jego stan. Wiąże z naturą wokół, wiąże poprzez emocje i ludzi pod jednym dachem, poprzez ognisko domowe. Dom to coś więcej niż czworokątność pomieszczeń. Dom jest wyborem, drogą istnienia i współistnienia z naturą.

Budownictwo naturalne jest dziś na nowo odkrywane. Materiału budowlanego dostarcza ziemia, która jest jednocześnie bogatym źródłem inspiracji. Glina jako materiał budowlany jest od tysiącleci jednym z najlepszych surowców budowlanych. Pobudza kreatywność inżynierów, architektów i inwestorów. Sięgając po glinę jako materiał wykończeniowy ścian, na nowo dostrzegamy zalety w naturalnych materiałach budowlanych. Jednym z nich są gliniane płyty i cegły do wypełnień. Z gliny powstają tynki o niezwykłych walorach użytkowych i estetycznych. Glina odpowiednio uformowana i wypalona jest najlepszym materiałem na dach. Nie o zwykłą dachówkę jednak koneser architektury będzie zabiegał. Tu chodzi o coś więcej – o niewchodzenie w granicę masowych gustów.  Rzecz idzie o estetykę wyjątkową i niepowtarzalną.

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej