Proces odtwarzania ceramiki historycznej – kunszt i precyzja


Budowle i zabytki dotknięte zębem czasu wymagają specjalnej opieki i uwagi. Niewiele jest firm wśród wszystkich firm budowlanych i produkcyjnych, które specjalizują się w zamówieniach specjalnych i renowacji zabytków. Tym bardziej nasuwa się pytanie co jest tak trudnego w tej dziedzinie.

Postaramy się poprowadzić przez proces produkcji akcesoriów ceramicznych tworzonych na potrzeby odnowienia starych budowli w Heritage Roof Tiles Sp. z o.o.

Przede wszystkim najpierw należy wysłać zapytanie o możliwość wykonania danego elementu. Ze względu na rodzaj materiału jakim jest glina nie wszystkie elementy są możliwe do odtworzenia ze względu np. na ich wielkość, grubość itd.

Po potwierdzeniu możliwości produkcyjnych przesyłany jest oryginał elementu w celu pobrania wymiarów i zrobienia wyceny. Po akceptacji oferty następuje produkcja prototypu, który następnie trafia do klienta w celu akceptacji.

Jeśli prototyp jest bez zastrzeżeń można przystąpić do produkcji. Tutaj tworzone są formy, przerabiana glina, produkowane są surowe, mokre elementy, które następnie muszą przejść kilkudniowy proces suszenia w specjalnych komorach o odpowiedniej temperaturze. Po wysuszeniu, jeśli projekt tego wymaga, elementy są angobowane lub glazurowane i wypalane w bardzo wysokich temperaturach w piecach gazowych lub węglowych. Czasami produkt wymaga podwójnego wypału, i barwienia na wypalony wcześniej element, żeby osiągnąć oczekiwany przez klienta efekt.

Gotowy, wypalony produkt przechodzi surową kontrolę jakości m.in. wymiarów (które w trakcie produkcji zmieniają się w zależności od etapu), koloru i dźwięku. Tak, dźwięk, jaki wydaje ceramika musi być odpowiedni, żeby stwierdzić, że towar jest pierwszej jakości.

Cały proces realizacji zamówienia specjalnego od zapytania to wysłania gotowego zamówienia zajmuje kilka tygodni. Sam proces produkcji to od kilku do kilkunastu dni, jednak trzeba mieć na uwadze, że przed przystąpieniem do realizacji produkcji wszystko musi zostać sprawdzone kilkukrotnie i potwierdzone na każdym etapie.

Gotowe produkty zastępują stare i zniszczone dachówki, kształtki, elewacje, a my możemy cieszyć oczy pięknymi zabytkami architektury w pełnej okazałości i urodzie.

 

Jeśli posiadacie projekt, który wymaga odnowienia lub wymiany elementów ceramicznych na dachu lub elewacji, a także wykonania płytek podłogowych lub ściennych zgodnych z posiadanym już wzorem, być może specjalnie postarzanym, to zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy Heritage www.heritageceramics.pl/kontakt

Poniżej relacja z jednej z renowacji kształtek elewacyjnych

  

fot. kształtki przed renowacją

 

   fot. kształtki w suszarni

 

fot. gotowe, wypalone kształtki elewacyjne

 

fot. prace budowlane przy renowacji 

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT