Dach nad twoimi ulotnymi myślami


Budując dom planujesz wszystko w najdrobniejszych szczegółach. Architekturę bryły, wykończenie i architekturę wnętrza. Wybudować dom – to marzenie, albo przysłowiowa powinność. Dom na pokolenia powinien mieć klasyczną architekturę, która jest ponadczasowa. Taki dom jest dziedziczony lub znajduje nabywców, kiedy trzeba. Trendem w budownictwie są domy ekologiczne oraz pasywne. Jest to wyraz dbałości o środowisko naturalne i jego zasoby.  Wraca się do naturalnych materiałów i surowców. Glinę wykorzystuje się nie tylko do produkcji dachówki, ale coraz częściej do wybudowania całych domów, lub jako tynk do wnętrza. To wynika też z innego silnego trendu – slow life. Zmęczeni szybkością życia, ludzie poszukują odmiany.

strona www 11_dzień_kadr

Połacie dachowe pokrywa się ceramiką, która ma doskonałe właściwości izolacyjne. Jest trwała, co potwierdzają liczne zabytki, które pomimo złego stanu technicznego zachowały ceramiczną dachówkę z odległych czasów. W literaturze, sztuce, fotografii odkrywa się piękno dachów Paryża albo  takich, jakie bywają w starych centrach innych miast, czy na przedmieściach. Marzy się wówczas choćby o małym mieszkaniu na poddaszu, aby tam przeżyć przygodę z kart książki. Potem marzenia wędruję dalej, do ciepłych rejonów Toskanii, albo do wybrzeży Portugalii i nad Adriatyk, gdzie piękne dachy ceramiczne są ozdobą miast. W Polsce takie dachy bywają. W niektórych regionach jest ich więcej, gdzie indziej zupełnie znikają z krajobrazu.

dubrovnik-2_small

Dach dzięki swym walorom plastycznym – przestrzennym i kolorystycznym kształtuje w znacznej mierze bryłę budowli. Pokrycie dachu pełni ważne funkcje, ale jest też jego ozdobą. Właściwy wybór opiera się na pragmatyzmie i estetyce. Elewacje budynków są widoczne na pierwszy rzut oka, ale potem wzrok wędruje wyżej. Patrzysz na dach, potem oceniasz cały projekt. Jeśli się to komponuje w harmonijną całość – zamiar architekta się powiódł.

Dach kumuluje w sobie jakąś tajemnicę, jakby pilnował, aby ulotne myśli ludzi, którzy mieszkają pod nim nie uleciały. Najsłynniejsze dachy trafiają na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO, o co zabiegał mer jednej z dzielnic Paryża. Pamiętajmy o dachach, budując domy.

 

Tagi: ,

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT