Tynki gliniane od strony praktycznej / DIY (cz.2)


Tynk gliniany może być stosowany na różnych powierzchniach wewnątrz domu lub mieszkania jako tynk: podkładowy, wyrównawczy oraz nawierzchniowy. Podłoże wymagać będzie jednak odpowiedniego przygotowania. Powinno ono być suche i oczyszczone z brudu i kurzu, wystarczająco szorstkie i chłonne. Powyższe stanowi punkt wyjścia, o czym pisaliśmy TUTAJ. Układanie tynku na materiałach gładkich, takich jak różnego rodzaju płyty np. drewniane, OSB, gipsowo-kartonowe wymaga zastosowania gruntu oraz materiału wiążącego, np. maty z trzciny. Na narożnikach warto położyć siatkę podtynkową, w celu ich wzmocnienia.

Na większości porowatych materiałów budowlanych nie ma potrzeby stosowania specjalnych podkładów. Poniżej przedstawiamy trzy techniki warstwowego nakładania tynku w zależności od powierzchni, jaka ma być wykończona tynkiem glinianym.

1). Zagruntowana płyta OSB, płyta rygipsowa, itp.

Tego rodzaju powierzchnia wymusza zastosowania maty trzcinowej. Po jej przymocowaniu do ściany, nakłada się tynk podkładowy zmieszany z sieczką słomianą. Następnie nakłada się siatkę, która ma wzmocnić konstrukcję. Osadza się ją tynkiem podkładowym, a następnie nakłada się tynk gliniany nawierzchniowy, w wybranym kolorze.

2). Mur z cegły lub pustaka

Tynki gliniane można stosować na ogrzewanie ścienne, które kładzie się na surowej ścianie ceglanej. W tym przypadku od razu nakłada się tynk podkładowy zmieszany z sieczką słomianą. Aby wzmocnić konstrukcję, nakłada się siatkę, a następnie tynk nawierzchniowy w wybranym kolorze.

3). Gładka powierzchnia np. żelbetowa.

Mając do dyspozycji gładką ścianę, np. taką jaka jest w większości mieszkań, należy podobnie, jak w każdym innym przypadku nałożyć tynk podkładowy z sieczką słomianą. Siatka wzmacniająca osadzona tynkiem podkładowym jest kolejną warstwą konstrukcyjną. Na tę siatę nakłada się już tynk nawierzchniowy w szlachetnym, wybranym kolorze.

Heritage oferuje suche tynki pakowane w worki. Ponieważ tynki są gotowe do użycia, nie należy ich mieszać z innymi materiałami. Ich kolor dobierzesz z bardzo bogatej palety kolorystycznej.

Nawierzchniowy tynk gliniany może mieć dowolną strukturę. Można go wykończyć zupełnie na gładko lub nadać mu pewną chropowatość, albo wykonać ornamenty poprzez wyciskanie, wycinanie lub wytłaczanie. Więcej na ten temat znajdziesz na naszym blogu TUTAJ.

Pobierz broszurę o naszych tynkach glinianych TUTAJ.

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej