Budując dom, zacznę od dymu z komina


Ten przewrotny tytuł wywodzi się z wiersza Leopolda Staffa, ale przede wszystkim odnosi się do doświadczeń tych, którzy dom już budowali. Najważniejsze są nasze pragnienia i oczekiwania. Wyobrażenie idealnego domu powinno być początkiem i końcem planów z nim związanych. Zawsze chodzi o to samo, o relacje w ognisku domowym. Sprowadzając do aspektów praktycznych te rozważania, można by mówić o jakości połączeń fizycznych w architekturze domu. Do takich połączeń, które scalają projekt architektoniczny, a także harmonizują go.
Bryła jest ogólną formą dzieła architektonicznego. Ulega trendom w projektowaniu i odnosi się w jakiejś mierze do aktualnych gustów indywidualnych inwestorów. Mówiąc o bryle mam na myśli ogólny zamysł, szkic architektoniczny, jak dom ma wyglądać. Spójne z bryłą detale stanowią zamkniętą myśl. Jednolitą i harmonijną. Czy to już wszystko?

Projekt domu powinien uwzględniać kryteria jakościowe materiałów budowlanych – tego będą oczekiwać inwestorzy świadomie dokonujący wyboru. Zwieńczeniem dachu może być dachówka betonowa lub ceramiczna. Wybór zależy od indywidualnych preferencji i możliwości. Ten wybór jest natury jakościowej, a przede wszystkim estetycznej. Można tak wybierać inne przedmioty, można przecież wybierać pomiędzy porcelaną a nietłukącym szkłem, jeśli planujemy zakup zastawy stołowej. Idąc dalej, możemy wybierać pomiędzy produktami wytwarzanymi na masową skalę lub zrobionymi metodami  rzemieślniczymi, aby każdy wyrób cechował się dużą indywidualnością. Wnętrza domów wyposaża się również zgodnie z osobistymi preferencjami i możliwościami. Wszystko ma swój specyficzny wygląd i emanuje odpowiednią energią. Na przykład gliniane tynki neutralizują zapachy, chronią przed promieniowaniem elektromagnetycznym, pochłaniają lub oddają wilgoć, ceramiczne piece z kafli szamotowych akumulują ciepło na długo po wygaśnięciu płomienia, ceramiczna dachówka ma najlepsze właściwości jeśli chodzi o utrzymanie temperatury na poddaszu. Co więc wybierzesz budując dom i wyposażając go?

 

Jaki ma być wymarzony dom? Odpowiedzi będzie wiele. Na liście oczekiwań znajdzie się wiele powtarzających się elementów wyposażenia, wykończenia i pewnie nie zabraknie też podobnych oczekiwań natury duchowej, czy po prostu odnoszących się do samopoczucia przyszłych mieszkańców. Gdybym więc budował dom, zaczął bym od… zaplanowania wyposażenia i materiałów, których chciałbym użyć na taki dom. Projektu bym szukał mając na uwadze własne oczekiwania. Chciałbym, aby był to dom tradycyjny ze spadzistym dachem i ceramiczną dachówką ręcznie wytwarzaną, która będzie przywodzić na myśl najlepsze tradycje ceramiki architektonicznej, a przede wszystkim  zaspokajać będzie moje preferencje estetyczne. Poza tym nigdy nie będzie dwóch takich samych dachów, jeśli wybiera się dachówkę ręcznie wytwarzaną. To byłoby dla mnie najbardziej satysfakcjonujące. To byłby mój wyjątkowy, niepowtarzalny dom, który byłby czymś więcej niż tylko bryłą architektoniczną.

W domu wszystko emanuje pewną energią. Zacząć od dymu z komina, to jakby zacząć od marzeń i dobrej energii, której należy poszukiwać w naturze i przypieczętowywać wyjątkową jakością materiałów budowlanych.

Na koniec krótka porada natury technicznej. Dachówka Heritage przeznaczona jest do pokrycia dachów pochyłych, jak również okładzin ściennych. Dach powinien mieć nachylenie 35-45 stopni. Jeśli dach miałby nachylenie mniejsze niż 35 st. wówczas należy zapewnić pełną wodoszczelność powierzchni dachu pod spodem, ale to już dotyczy każdej dachówki.
Mając pewną wiedzę techniczną oraz będąc świadomym swoich pragnień, rozpoczynamy poszukiwania projektu architektonicznego domu, który uwzględnia nasze oczekiwania, co do detali. Przechodzi się więc drogę od szczegółu do ogółu.

Tagi:

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej