Tynki gliniane od strony praktycznej / DIY (cz.1)


Ziemia sama z siebie wydaje bogaty plon, z którego od wielu tysięcy lat czerpie człowiek. Glina dla architektury jest surowcem, z którego powstają materiały do wznoszenia konstrukcji, a także wykończeniowe. Heritage ma własne, bogate złoża doskonałej gliny na terenie Wielkopolski. Z tym złóż powstają tynki. Gliniany tynk ociepla wizualnie wnętrze, a także zapewnia jego doskonały mikroklimat. W takim wnętrzu nigdy nie jest za sucho ani za wilgotno, a ściany zawsze są czyste.

Heritage oferuje gotowe do użycia tynki w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Ponieważ glina ma wiele braw zarówno ciepłych jak i zimnych: od żółcieni, poprzez czerwienie i bordo, aż po brązy, a w tonacjach zimnych od szarości, poprzez błękity do zieleni. Kolory są pastelowe, przyjemne dla oka i dostarczają wiele możliwości aranżacyjnych – tak w samej strukturze wykończenia powierzchni, jak i zastosowanych dodatków częściowo zagłębionych w tynk. Dla kreatywnych inwestorów jest to niezwykłe wyzwanie natury estetycznej.

Wbrew pozorom układanie tynku glinianego naprawdę można wykonać samodzielnie. Wielu dekoratorów wnętrz, a także firmy usługowe, wywodzące się ze środowiska artystycznego mogą dodać swoją wartość.

Użycie tynków w praktyce

Tynk gliniany może być stosowany na różnych powierzchniach wewnątrz domu lub mieszkania zarówno jako tynk:
• podkładowy,
• wyrównawczy,
• nawierzchniowy.

Podłoże powinno być trwałe, nośne, niezmrożone, suche i oczyszczone z brudu i kurzu, wystarczająco szorstkie i chłonne. Nośność i chłonność powierzchni można poprawić. Powierzchnie niechłonne, tj. gładki beton, należy najpierw zagruntować środkiem zwiększającym przyczepność. Natomiast nienośne podłoża należy wzmocnić siatką zbrojeniową. Jako warstwę szczepną można zastosować matę trzcinową.
Heritage oferuje suche tynki pakowane w worki. Ilość wody, jaką się zużyje na jeden worek wynosi ok. 4,5- 5,5 l. Ponieważ tynki są gotowe do użycia, nie należy ich mieszać z innymi materiałami.
Tynk gliniany zarabiać ręcznie, przy czym małe ilości można mieszać mieszadłem krzyżakowym (dodając wody). Najkorzystniejsze jest jednak wyrabianie w zwykłych kastach budowlanych lub agregatach tynkarskich.

Tynk gliniany nakłada się za pomocą kielni lub opryskuje się agregatem tynkarskim.

Minimalna grubość tynku podkładowego powinna wynosi 10 mm, natomiast tynk nawierzchniowy do 5 mm. Tynk szlachetny, czyli wierzchnia warstwa powinna mieć do 2 mm grubości. Przy łącznej grubości tynku przekraczającej 10 mm i w innych niesprzyjających warunkach należy pracować wielowarstwowo, przestrzegając przerwy technologicznej (na 1 mm grubości tynku minimalnie 1-2 dni, w zależności od wilgotności powietrza) aż do całkowitego wyschnięcia. Grubszych warstw tynku należy unikać z uwagi na niebezpieczeństwo powstawania rys i pęknięć.

Stosując tynk gliniany jako tynk podkładowy należy przed nałożeniem kolejnej warstwy nadać mu odpowiednią szorstkość. Obróbkę warstw wierzchnich wykonuje się poprzez zacieranie. Pęknięcia powstałe na skutek wysychania nie stanowią problemu i dają się pokryć wierzchnią warstwą tynku. Wyschnięte powierzchnie mogą być po uprzednim nawilżeniu poddawane dalszej obróbce. Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż tynk potrzebuje wystarczająco dużo czasu do wyschnięcia. Temperatura obróbki i schnięcia nie powinna być niższa od +5° C.

Sezon budowlany w pełni, pogoda sprzyja, więc do dzieła! Jeśli raz położysz tynk gliniany, z pewnością zostanie już w pomieszczeniu na wiele dekad. Jest niezwykle praktyczny i zapewnia doskonałe samopoczucie.

W kolejnym artykule przeczytasz o tym, jaka jest praktyka nakładania tynku na różne powierzchnie, w tym z ogrzewaniem podtynkowym.

Pobierz broszurę o naszych tynkach glinianych tutaj.

 

Powyżej na zdjęciu naturalne kolory gliny, wykorzystywane w naszych, gotowych do użycia tynkach

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej