Eksplozja barw i tonów, czyli elegancka prostolinijność dekoracji rękodzielniczych


Po inwazji plastiku w latach 50. ludzie poszukują czegoś, co jest proste, czyste i jasne. Frank Zappa podsumował to utworem „Plastic people”. Poczucie rozczarowania życiem miejskim i nastrój dekadencji przynosi co jakiś czas falę zainteresowania folklorem. Sięga się wówczas do korzeni tradycji i rdzennej kultury.

Wraz z rewolucją przemysłową życie stało się wygodniejsze, a mimo to czasami odwracamy się za siebie, jakbyśmy coś po drodze zgubili. Już w drugiej połowie XIX wieku w Anglii ruch Arts and Crafts próbował zrównoważyć efekt masowości z rękodzielniczą oryginalnością. Arts and Crafts dążył do sanacji społeczeństwa w rozkwicie ery przemysłowej i forsował powrót do wartości utraconej, przedkomercyjnej. Starali się oni zrównoważyć sztuki piękne z użytkowymi, w odpowiedzi na rozwój przemysłu i produkcji masowej. Takie zrywy, powodowane tęsknotą za tym co wyjątkowe, nietuzinkowe, wręcz ręcznie wytwarzane pojawiają się nie tylko wśród autentycznie zmęczonych życiem wielkomiejskim. To pewien styl – radość i wolność tworzenia.

Takie podejście reprezentowane jest przez kreatorów mody, którzy wkomponowują w ubiór czy dodatki, jak damskie torebki, ornamenty ludowe; w sztukach wizualnych pojawiają się prace ludyczne lub w Polsce nawiązujące do korzeni słowiańskich, muzyka folkowa z założenia musi sprawiać wrażenie autentyczności, musi dotyczyć pewnego społeczności oraz musi być antykomercyjna. W architekturze ażurowe zdobienia fasad budynków nawiązują do tradycyjnej wycinanki: polski pawilon na targach światowych, gmach biblioteki, muzeum. Niekiedy wraca się do krycia dachów strzechą, zwłaszcza domów letniskowych, czy budynków gospodarczych. W architekturze wnętrz wraca się do dekoru ludowego.

Odsłaniamy więc dzieło pracy wielkopolskich rzemieślników – ręcznie malowane płytki ceramiczne do wnętrz, przyozdobione wyrazistymi wzorami. Ta ceramika łączy w sobie prostą elegancję z surowością dekoracji rękodzielniczych, jakie można spotkać coraz częściej w świecie mody i szeroko pojętej sztuki współczesnej. Moda na folk wydobywa z korzeni tradycji to co najciekawsze i łączy ze współczesnością, nadając niezwykle ciekawej, pełnej radości estetyki.

Nawet najzimniejsze wnętrze można ocieplić barwnymi dodatkami. Ręcznie malowane płytki dekoracyjne nadadzą kolorytu niewielkim powierzchniom, na przykład przy kominkach, ladach, ale mogą też służyć jako pokrycie blatów czy barków.

Dekor ludowy w architekturze wnętrz łamie schematy znane w masowej produkcji.  Kolorowa podłoga, której wzornictwo czerpie z bogactwa dawnych kultur, różnych stron świata nie wyznacza granic estetycznych i  łamie schematy powielane w masowej produkcji. Całkowicie manualny proces produkcji i niepowtarzalna estetyka to powód, dla którego płytki te znajdują uznanie wśród architektów wnętrz. Efekt końcowy, dobrze widoczny na całości podłogi  czy ściany budzi uzasadniony podziw wśród inwestorów.  Zobacz płytki ręcznie malowane na stronie http://heritageceramics.pl/oferta/oferta-plytki-folk-pl.html

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej