Ornamenty na glinianych ścianach – radość tworzenia


Duże możliwości aranżacji ścian i sposobów wykończenia struktury
Plastyczność gliny pozwala na kształtowanie jej wieloma technikami przez co powstają różne faktury tynków: gładkie, drobnoziarniste, gruboziarniste albo rustykalne. Z dodatkiem słomy, trzciny, czy wiórów drewnianych staje się kreatywną instalacją ścienną.

Wykończenie tynku z elementem ozdobnym – odciśnięto naturalny kłos zboża

Glina daje wiele możliwości wykończenia ścian w zależności od użytego narzędzia – kielni, pacek, szpachli, które dodatkowo na krawędziach, czy płaskich powierzchniach mogą mieć różną strukturę, czy po prostu dłoni, które mogą zostawiać  odciski na ścianach. W glinie można rzeźbić, tłoczyć, odciskać od szablonu różne ornamenty, rozmaite wzory ozdobne.

Tylko wyobraźnia podpowie Tobie najlepszy sposób wykończenia tynku glinianego
Wybieraj, decyduj, twórz swobodnie w oparciu o plan architektoniczny wnętrza, abyś czuł się najlepiej w swoim domu. Resztę wykona za Ciebie naturalna siła gliny.

Kilka uwag dla tych, którzy czują wyzwanie samodzielnego wykonawstwa
Tynk gliniany można położyć samodzielnie. Najpierw wykonuje się warstwę spodnią, czyli narzut – zazwyczaj gruby na 10 mm, potem kładzie się wierzchnią warstwę, czyli gładź o grubości od 2 do 5 mm.

Tynk schnie w zależności od grubości. Średnio jest to 1 cm na tydzień przy około 20 st. C.
Na metr kwadratowy potrzeba około 1,6 kg masy tynkarskiej o grubości 1 mm.

Wykończenie tynku na „surowo” z sieczką słomianą

Na większości porowatych materiałów budowlanych nie ma potrzeby stosowania specjalnych podkładów. Układanie tynku na materiałach gładkich, takich jak różnego rodzaju płyty np. drewniane, drewnopodobne, OSB, gipsowo-kartonowe wymaga zastosowania gruntu oraz, jako materiału wiążącego – maty z trzciny. Na narożniki warto położyć siatkę podtynkową w celu ich wzmocnienia.
Gdy robisz remont pomieszczeń  z tynkiem glinianym wystarczy go namoczyć, aby nabrał plastyczności, wówczas można go jeszcze raz zatrzeć i nadać dowolną strukturę.

Jeśli natomiast nie czujesz się na siłach, żeby samemu układać tynki to Heritage dysponuje własną ekipą budowalną, która profesjonalnie położy niepowtarzalny tynk gliniany wg Twoich wytycznych.

 

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej