Ratujemy zabytki


Heritage to odpowiedź na odpowiedzialność za dziedzictwo kulturowe
Dzieje świata zmieniają losy ludzi, ale ich dzieła trwać mogą jeszcze przez kolejne dekady i stulecia. Z czasem tracą jednak swój blask lub doznają uszczerbku. Dawna architektura jest jednym z takich wytworów pracy ludzkiej, które odnajdujemy podczas nawet zwykłych spacerów. Stare kamienice, budynki sakralne położone w obszarach miejskich pałace i znakomite rezydencje, to wszystko sprawia, że te części miast są ulubionym celem dla spacerowiczów. Warszawski Trakt Królewski w okresie letnim oraz przy okazji dni świątecznych zamienia się w najbardziej ruchliwą część miasta. Centrum miasta ze swoimi wieżowcami ze szkła i stali jest krajobrazem, który wypełnienia dzień powszedni. Lubimy więc wracać w miejsca, które w jakimś sensie przywołują myśli z dzieciństwa, kiedy zasłuchani w baśni, bajki i legendy uczyliśmy się wizualnego postrzegania świata.

Architektura dla nas, jako producentów ceramiki budowlanej ma wiele wymiarów znaczeniowych. Tworzymy ceramikę architektoniczną dla nowych projektów, odtwarzamy elementy dla budynków zabytkowych lub nowych, ale stylizowanych na wzór z innej epoki lub kultury. Nasza XIX-wieczna fabryka wyrobów ceramicznych w Ostrzeszowie jest takim właśnie przykładem. Jest zabytkowa, a jednocześnie stała się innowacyjnym zakładem produkcji ceramiki architektonicznej. Fabryka ta, ocalona od upadku i zapomnienia, reaktywowana na początku milenium, dała początek ekskluzywnej marce ręcznie wytwarzanych dachówek ceramicznych Heritage.

Możliwość czerpania z rzemieślniczych tradycji stanowi dla nas nadrzędną wartość. Mamy także świadomość tego, że piszemy karty naszej własnej historii. Dlatego każdego dnia stosujemy się do niezmienionych od lat zasad, najwyżej ceniąc pracę ludzkich rąk oraz rozumiejąc proces produkcji, w którym nie ma miejsca na pośpiech czy brak staranności.

Dachówka, która tworzy klimat miejsca
Obecnie w Ostrzeszowie, w naszej XIX-wiecznej fabryce produkowane są dachówki oraz szereg akcesoriów, które są ich uzupełnieniem. Wszystkie nasze wyroby są ręcznie formowane i wypalane w piecu kręgowym opalanym węglem, co nadaje im wyjątkowych cech. To jest nasza stała produkcja, ponieważ realizujemy projekty, które jednorazowo wymagają nawet 60 tys. sztuk dachówek. Znaczna część dachówek trafia na dachy domów w zabytkowych częściach miast, dla których konserwatorzy zabytków wyznaczają standardy. Wiele tego rodzaju inwestycji prowadzona jest na rynkach zagranicznych. Nasze dachówki z uwagi na sposób produkcji spełniają oczekiwania koneserów architektury, którzy budują własne domy, a także konserwatorów zabytków, którzy powadzą projekty renowacyjne.

Ceramika dachowa może przetrwać setki lat, ale dach jako jednolita powierzchnia wymagać może napraw i wymiany ubytków. Manualny sposób produkcji i wypał w piecach opalanych węglem jest gwarancją, że nowe elementy będą całkowicie pasować do zachowanej substancji architektonicznej, która niegdyś była wytworzona zbliżoną metodą, jaką posługujemy się również dzisiaj.

Nowe inwestycje realizowane w indywidualnym stylu architektonicznym, np. wzorowanym orientem lub historyzujące stawiają przed wykonawcami ceramiki wymagania, które mogą być zrealizowane pracą manualną – począwszy od ręcznego wykonania form, a na wypale ceramiki kończąc.

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej