XIX-wieczna fabryka ceramiki architektonicznej – tam, gdzie dziedzictwo łączy się z prestiżem klasycznej architektury


Na bazie przeszło 100-letniej Cegielni Budy w Ostrzeszowie, którą udało się uratować przed upadkiem i tchnąć w nią nowe życie, powstała fabryka ceramiki architektonicznej. Tu tworzy się unikalne wyroby wypalane w tradycyjnym XIX-wiecznym piecu kręgowym, opalanym węglem. Różnica temperatur w komorze ogniowej takiego pieca powoduje, że na każdym wyrobie powstaje estetyczna gra kolorów. Do tego, całkowicie manualny proces produkcji przydaje ceramice niepowtarzalnych walorów estetycznych.

Tak powstaje sztandarowa dachówka pod marką Heritage, a obok niej Settletr, które zadowolą każdego miłośnika dobrej architektury. Dachówki te dla inwestora są doskonałym wyborem z punktu widzenia naturalnego pokrycia dachowego. Faktura dachówki, którą wyczuwa się dłońmi może być łagodniejsza, jak dla marki głównej – Heritage lub ze żłobieniami, jak dla odmiany tej dachówki, pod nazwą Settler. Ta ostatnia charakteryzuje się fakturą, która przypomina strukturę kory dębu. Dla ceniących oryginalny, ale i tradycyjny styl, efekt jest zawsze bardzo satysfakcjonujący.
Settler brown 1_bez podpisuPotrzeba jest matką wynalazków

Bezpośrednią przyczyną powstania firmy był brak dachówki ceramicznej pod koniec lat 80 na polskim rynku. Przyszły założyciel fabryki kończył wówczas budowę swego domu, brakowało tylko dachówki. Wyprodukował więc na własne potrzeby dachówkę „Holenderkę” i gąsiory.  Przedsiębiorcza natura fabrykanta nie pozwoliła długo czekać. Przeprowadzane zostały udane próby produkcji dachówki „Mnich-Mniszka” przeznaczonej w głównej mierze na odnowę zabytkowych budynków. W dalszej kolejności została rozwinięta produkcja akcesoriów ceramicznych, aby dzisiaj oferować około 200 wzorów w ponad 400 kolorach.

Pierwsze próby produkcji dachówki ręcznie formowanej odbyły się w 2000 roku, a już w 2002 roku firma zaczęła jej eksport do Wielkiej Brytanii.

Fabryka zatrudnia wspaniałych ludzi, którzy znają swój fach, stary jak budownictwo. Dla nich wytwórczość to zawsze praca rąk. Ich wkład widać na każdym etapie produkcji. Począwszy od własnoręcznego uformowania dachówek, poprzez umieszczenie ich w piecu, aż po sprawdzenie jakości gotowych wyrobów. W całym procesie produkcji dachówki bierze udział 8 specjalistów w swoim fachu.

7_small

Tradycja jest dla nas najważniejsza, ale równie istotne jest zapisywanie każdego dnia nowych kart historii. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie 240 osób, które codzienną pracą wkładają serce w każdą produkowaną dachówkę. Są wśród nich osoby z ponad 20-letnim doświadczeniem. To doświadczenie w połączeniu z pasją tworzenia i dążeniem do perfekcji stanowi gwarancję ciągłego rozwoju. W ten sposób wyroby Heritage to konsekwentnie tworzone dzieło sztuki użytkowej, jaką może być  ceramika budowlana.

Ostatnim etapem pracy nad każdą pojedynczą dachówką jest wypalanie. Najpierw jednak schną przez 6 dni w specjalnych komorach, a następnie wypala się je w kręgowym piecu węglowym. Poddane temperaturze ponad 1000 stopni przez 12 dni nabierają swojego ostatecznego kształtu oraz trwałości.

piec 2

 

Na koniec każda sztuka jest szczegółowo sprawdzana, dzięki czemu wyroby Heritage objęte są 40-letnią gwarancją. Dzisiaj, jako nieliczni w Europie na dużą skalę, w taki sposób i w takiej jakości dostarczamy dachówkę wymagającym odbiorcom i miłośnikom tradycyjnej architektury.

 

Heritage Medium - UK10_Small

 

Tagi: ,

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT