Trzy kolory: Niebieski. Wnętrza domów które sprzyjają wyciszeniu emocji


Architektura to gra światła na bryle – tak w skrócie wypowiadał się również Le Corbusier. Gdy zanika światło znika kolor; zostają odcienie szarości. Istnienie koloru jest więc umowne. Barwa jest falą wibracyjną, podobnie jak dźwięk. Każdy kolor emituje pewne wibracje (promieniowanie radiestezyjne), które oddziałują na człowieka. Każdy z nas świadomie lub podświadomie ma „swój kolor”, który akceptuje. Do barw czujemy sympatię lub antypatię. Tak, jak lubimy pewne gatunki muzyczne lub tonację dźwiękową.
W kreowaniu bryły architektonicznej szczególnie ważna jest interakcja kolorów. Cechą szczególną tej interakcji jest jego powszechność i nieuniknioność, jak np. nieuniknione jest dla budynku tło błękitu nieba w dzień lub indygo w nocy, a także tło zieleni otaczającej przyrody w różnych odcieniach, a także kontekst ulicy. Znaczenie kolorów z powodzeniem było wykorzystywane już w Starożytnej Grecji. Dzięki kolorom przywracać można równowagę i harmonię w organizmie.

Tradycyjne materiały w swojej naturalności mają barwy, które każdy chyba akceptuje. Ponadto takie materiały starzeją się najładniej, jak kamień, ceramika, miedź. Nadal więc używa się tradycyjnych materiałów w naturalnych i jasnych kolorach dla zabudowy – tam gdzie w ciągu roku jest najwięcej słońca. Domy maluje się na biało, a dachy mają naturalny ceramiczny kolor. Z kolei ciemny, ciężki kamień i grafitowe łupki skalne wtapiają zabudowę w zachmurzony często wilgotny krajobraz północy.

Na szczególną jednak uwagę zasługuje kolor niebieski. Był on ostatnim kolorem, który człowiek wytworzył w sposób syntetyczny. Było on trudny do uzyskania. Błękit pruski, jako syntetyczny barwnik pojawił się dopiero w XVIII wieku. W naturze kolor niebieski, oprócz oczywistych skojarzeń z niebem i wodą morską, to także kamienie szlachetne i minerały, jak lapis lazuli. To ten kamień był dawniej cenny jak złoto z uwagi na rzadkość barwy niebieskiej możliwej do zyskania w naturalny sposób. Z niego właśnie otrzymywano niebieski barwnik. Kolor niebieski dawniej był wyjątkowym i najdroższym kolorem. W malarstwie używano go do wymalowania szat Madonny, co podkreślało ich wielkie symboliczne znaczenie.

W kolorystyce płytek Heritage prym wiedzie kolor niebieski. Jest w naszym portfolio wiele wzorów ręcznie wymalowanych tym kolorem. Płytki z niebieskimi kolorem, zastosowane w łazience sprzyjać będą wyciszeniu, uspokojeniu emocji. To kolor, który obniża ciśnienie krwi, jest dobry na stany lekowe, reumatyzm, korzystnie wpływa na dietę i odchudzanie. Wycisza i wzmaga cierpliwość. Pobudza twórczość na duchowym poziomie. Niebieski to dojrzałość i doświadczenie. Lekka domieszka błękitu w fiolecie, to ultra violet, który lansowany jest obecnie przez modę. W tym kolorze odnajdują się trendy myślowe na bieżący rok, który zgodnie z ideą kolorów ma być rokiem przemiany duchowej, wyciszenia i odkrywania tajemnic wszechświata. Czeka nas rok zmian i nowych odkryć, każdy dla siebie coś odkryje.

Tymczasem polecamy naszą kolekcję płytek ceramicznych z dominującym niebieskim kolorem, który pasuje to wciąż aktualnego trendu glamour.

 

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT