Barcelona – Stolica Katalonii, Miasto Gaudiego


Atrakcji w Barcelonie jest wiele, jednak to dzięki architekturze co roku odwiedza ją miliony turystów.

Niewątpliwie jednym z najsłynniejszych dzieł Antoniego Gaudiego jest Sagrada Familia, której budowa budowa rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dnia dnia dzisiejszego. Pomimo trwających prac można ją zwiedzać, a dochód z biletów, uzupełniony dofinansowaniem od osób prywatnych, przekazywany jest na jej dalszą budowę.

 

fot. Sagrada Familia

Kolejnym dziełem Gaudiego jest modernistyczna kamienica Casa Mila, która dzięki obłym, pofałdowanym kształtom balkonów i fasady budynku wygląda jakby pływała na morzu. Co ciekawe kamienica początkowo wcale nie podobała się mieszkańcom Barcelony. Dzisiaj natomiast wzbudza zachwyt ogromnej rzeszy turystów i znawców sztuki i architektury.

fot. Casa Mila

Do ceramicznych cudów architektonicznych Gaudiego można zaliczyć Casa Batllo oraz elementy Parku Guell.

Ta pierwsza bywa często nazywana przez niektórych najdziwniejszą kamienicą mieszkalną świata. Barwna elewacja budynku już z daleka przykuwa uwagę. W zależności od tego jak pada światło, mieni się różnokolorowymi płytkami ceramicznymi dając prawdziwą kolorystyczna ucztę dla zmysłów. Szczyt kamienicy zdobi jak gdyby ogon dinozaura, a balkony przypominają czaszki. Dla porównania przedstawiamy zdjęcie w pochmurny i bardzo słoneczny dzień.

fot. Casa Batllo

fot. Casa Batllo (www.touracti.com)

W Parku Guell natomiast można odpocząć na najdłuższej,  mierzącej 110m długości, ławce świata, a także podziwiać ceramiczne gady jak np. mozaikową salamandrę wykonaną z różnokolorowych płytek ceramicznych. Żeby jednak zwiedzić cały park nie wystarczy usiąść na ławce, czy przejść spacerem obok bujnej roślinności czy cudownych dzieł architektury. Na sam park należy zarezerwować kilka godzin. Jednak chętnych nie brakuje i niezależnie od pory roku jest on zawsze pełen turystów.

fot. Park Guell

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT