Podróż do XIX-wiecznej fabryki ceramiki architektonicznej


Od dawna używano prostych narzędzi do produkcji dachówki, ponieważ cała tajemnica tkwi w doświadczeniu i pracy rąk. Są to proste narzędzia do odcinania nadmiaru gliny z przygotowanego wcześniej bloku, narzędzie do wybijania „nosków” i marki dachówki oraz forma i odpowiedni piasek, który po rozgrzaniu w piecu nada dachówce, wyjątkowej barwy. W ostrzeszowskiej fabryce, blok uformowanej gliny najpierw umieszcza się w formie wysypanej piaskiem. Następnie odcina się jej nadmiar, aby uzyskać właściwy kształt dachówki. Glina może być o barwie żółtej lub czerwonej. Z żółtej otrzymamy dachówkę, którą nazwaliśmy „Buff” – najbardziej jasna, niezwykle elegancka, natomiast z gliny czerwonej – każdą ciemniejszą.

 

tekst 4_foto 1

 

Dawne zawody przeżywają, więc swój renesans, a węglowy piec kręgowy nigdy nie gaśnie. Aby poznać urok dachówki Heritage, trzeba jej dotknąć, przesunąć dłoń po jej powierzchni. Poczujesz wówczas, że jest to rękodzieło mistrzów swojego fachu. Wygląd dachówki Heritage jest niepowtarzalny, nie do uzyskania innymi sposobami produkcji.
Gdy dachówka zostanie wyjęta z formy, wybijamy „noski” oraz jej nazwę. Dachówka jest gotowa do suszenia, po sprawdzeniu, czy jest prawidłowo uformowana i, czy piasek jest w nią wciśnięty. Na koniec, dachówka jest jeszcze ręcznie obsypana piaskiem, aby w podczas wypalania, jego rozgrzane kryształy wzmocniły oryginalną barwę. Kolor dachówki nadajemy poprzez termiczną obróbkę różnych rodzajów piasku uzyskując gotowe wyroby w barwach: medium, weathered, red, dark, harvest blend, brown lub buff.

 

tekst 4_foto 2

 

Tradycyjny proces produkcji, w którym kolejne pary rąk odciskają swoje piętno nadaje wyrobom ceramicznym wyjątkowy charakter. Każdy detal przechodzi następnie 6-dniowy proces suszenia. Potem dopiero będzie wypalany w piecu kręgowym. Tak stopniowo w ciągu kilkunastu dni powstaje wyjątkowa dachówka ceramiczna Heritage. Bez pospiechu, z uwagą i szacunkiem dla własnej pracy ręcznej.

 

tekst 4_foto 3

 

Ceramika odżywa w rękach architektów, którzy potrafią wydobyć potencjał ekspresji z jej bezdyskusyjnych zalet. Współczesna architektura domów jednorodzinnych korzysta z bogactwa estetycznego i funkcjonalnego ceramiki. Jako pokrycie dachowe dla nowoczesnych projektów domów sprawdza się płaska dachówka ‪‎Heritage‬‬‬‬‬‬‬‬.
Manualny proces formowania dachówki pozwala dostosować ją do indywidualnych wymagań inwestorów. Dlatego możemy poszczycić się produkcją na potrzeby renowacji zabytkowych budowli, gdzie każdy detal musi fizycznie pasować do tych, które przetrwały historyczną zawieruchę. Nade wszystko musi odpowiadać swoją formą i kolorem zachowanej części architektury.

 

tekst 4_foto 4

 

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT

O nas

Heritage Roof Tiles

Heritage Roof Tiles

ul. Kościuszki 23, 63-500 Ostrzeszów

Obserwuj nas

Rekomendacje

Rekomendacje

Fanpage

Newsletter

Wpisz swój adres email aby się zapisać do naszej listy dystrybucyjnej