Znaki szczególne


Nowe technologie zaskakują swoimi funkcjami i właściwościami. Czy mają jakieś znaki szczególne, jeśli porównać je z podobnymi w swojej klasie? Surowce naturalne przetworzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii mogą mieć podobne cechy fizyczne, ale nic nie odda ducha natury. Bez względu czy to jest glina, czy diament. Natura jest zawsze oryginalna, niepowtarzalna i wyjątkowa.

Jeden ze słynnych diamentów świata – Gwiazda Południa ważył ponad 260 karatów, w warunkach przemysłowych taka waga jest nie do uzyskania. Za jego znalezienie w połowie XIX wieku czarnoskóra kobieta otrzymała wolność. Bezcenne!

Wartość sztucznych diamentów jest dziesięciokrotnie niższa niż naturalnych. Wysoko przetworzone surowce nie dorównują naturze. Ta z kolei też nie jest łaskawa jednakowo dla wszystkich. Świat ceramiki został hojnie obdarowany przez złoża wielkopolskiej gliny. Tak zwana glina pstra ma wiele, zaskakujących barw. Jest nie do przecenienia. Takiej gliny używa się do wyrobu ceramicznej dachówki pod marką Heritage.

Śmiałe projekty połaci dachowych wyróżniają się kolorem, kształtem, a także wzorem, w jaki są układane. Niemniej jednak to właśnie natura i zgodny z jej duchem sposób produkcji stanowią o jej wyjątkowości. Można by to porównać z naturalnym diamentem, który w rękach szlifierza nabiera dodatkowych cech estetycznych. Dachówki Heritage nawet w ramach jednego konkretnego koloru mienią się różnymi odcieniami, zbliżonymi do naturalnych. Projekt połaci dachowej nabiera wówczas dyskretnej elegancji. Glina w rękach rzemieślnika również nabiera cech niepowtarzalnych. Do tego wypał w piecu kręgowym, opalanym węglem sprawia, że nie ma dwóch takich samych dachów.

Kreowanie estetyki połaci dachowej z wykorzystaniem dachówek Heritage jest tak naturalne, jak sama dachówka. Jeden kolor ma wiele odcieni. Tę piękną grę światła i cienia można jeszcze wzmocnić przez zastosowanie dwóch różnych kolorów o zbliżonej barwie.  Jaki dach wybrałbyś na swój wymarzony dom?

02

Mix kolorów Medium i Dark

 

Dach

Kolor Medium

 

Tradycyjna architektura domu i dachówka ręcznie wytwarzana wyraźnie kontrastują z nowoczesnymi technologiami. Zastanawiające jest to połączenie światów, które stawia pytanie: Co po nas zostanie? Ręcznie formowana dachówka, na której widać odciski linii papilarnych dłoni jest dzisiaj nielicznym znakiem działania człowieka z pasją. To cierpliwe i staranne działanie jest sztuką architektury na jej pierwotnym etapie. Potem tę sztukę kontynuuje architekt, a następnie dekarz. Sztuką jest także architektura wnętrz i w ogóle to, co robimy z pasją pobudzającą wszystkie zmysły.

Jednym z detali architektonicznych, który ubogaca wizualnie i emocjonalnie jest tradycyjna dachówka, która przywołuje najpiękniejsze, dawne wspomnienia. Takie wspomnienia są kotwicą, którą możemy rzucić, gdy życie zmusza niekiedy do zbyt dużej paraboli.

Może Ci się również spodobać

LEAVE A COMMENT